Activelle je lék předepisovaný v některých případech u žen, kterým chybí pohlavní hormony. Jeho účinná složka je sloučenina estradiol a norethisteron.

 

Princip: Estradiol (patří mezi estrogeny) a norethisteron (patří mezi progesterony) jsou ženské pohlavní hormony. Koncentrace estrogenů klesá po menopauze, s čímž souvisí řada nepříjemných symptomů (viz příslušný článek).

 

Využití: Preparát Activelle je předepisován jako hormonální substituční terapie u některých žen po přechodu k prevenci obtíží souvisejících s menopauzou. Preparát má svá rizika, a proto musí být jeho předepsání zváženo zkušeným lékařem.

 

Podávání: Preparát Activelle nesmí být užíván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře. Běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta o síle 1/0,5 mg (tj. 1 mg estradiolu a 0,5 mg norethisteronu) denně. Při podávání ženě po přirozené menopauze se zahajuje užívání přípravku 12 měsíců od poslední menstruace.

 

Nevýhody: Activelle zvyšuje riziko některých onemocnění jako je ischemická mozková příhoda a vznik hluboké žilní trombózy a plicní embolie. U ženy užívající přípravek se může objevit slabé gynekologické krvácení, trávicí obtíže, bolesti hlavy a různé alergické reakce. Z nádorových chorob byl u uživatelek přípravku pozorován zvýšený výskyt rakoviny prsu a některých dalších nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů