Accupro [Akupro] je lék ze skupiny ACE-Inhibitorů, což jsou jedny z nejpředepisovanějších léků na tlak. Účinnou složkou preparátu je sloučenina quinapril.

 

Princip: Quinapril zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku.

 

Využití: Accupro podáváme na vysoký krevní tlak. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům se předepisuje i u onemocnění srdce (stavy po infarktech, různé kardiomyopatie včetně dilatační, angina pectoris apod.), u selhávání srdce a u onemocnění ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin).

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Nejčastěji se podává Accupro o síle 10-20 miligramů 1x denně. Celková denní dávka by neměla překročit 40 miligramů. Podávání je vhodné zahájit nižší dávkou a teprve postupně na tuto dávku navýšit, sníží se četnost nežádoucích účinků.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů