Zypsila patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina ziprasidon.

 

Princip: Ziprasidon účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Ziprasidon selektivně blokuje zejména některé podtypy dopaminových receptorů a dále serotoninové a histaminové receptory.

 

Využití: Zypsila se využívá v léčbě některých psychotických stavů, typicky u schizofrenie a u manických epizod maniodepresivní psychózy.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Lék existuje ve formě tablet o síle 40-80 miligramů a obvykle se u dospělého člověka podává dvakrát denně.

 

Nežádoucí účinky: Zypsila může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, spavost, sucho v ústech, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonově nemoci. Poměrně často se objeví i trávicí obtíže, jako je změna chuti k jídlu (zvýšení nebo snížení), zvracení a zácpa. Relativně časté jsou poruchy sexuálního rázu, zejména vymizení libida a rozvoj impotence. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů