Zvětšení srdce (odborně kardiomegálie) není příznak, kterého bychom si všimli na první pohled. Většinou se náhodně ukáže na zobrazovacích metodách (rentgen hrudníku, echokardiografie), nebo se zjistí na základě rozvoje srdečního selhávání, nebo poruch rytmu. V zásadě může být zvětšení srdce dáno zmohutněním srdeční svaloviny (hypertrofie), zvětšením dutin srdečních oddílů (dilatace), nebo kombinací obou procesů.

 

Příčiny:

1. Ischemická choroba srdeční - Zužování srdeční věnčitých tepen procesem aterosklerózy může působit nejen příznaky, jako je angina pectoris, ale může vést i ke zmohutnění srdce.

 

2. Vysoký krevní tlak - Dlouhodobě zvýšený krevní tlak přetěžuje srdeční sval, který musí pumpovat proti většímu odporu. Většinou dochází ke zvětšení srdce zmohutněním jeho svaloviny. Zvětšené srdce bývá v tomto případě většinou zjištěno náhodně, nebo na základě rozvoje srdečního selhání.

 

3. Onemocnění srdečních chlopní - Nesprávná funkce chlopenního aparátu (zúžené nebo nedomykavé chlopně) zvyšují tlakové nebo objemové přetěžování jednotlivých srdečních oddílů a to může vyvolat jejich zvětšení.

 

4. Kardiomyopatie - Tato skupina srdečních onemocnění má různé příčiny, někdy ne zcela jasné. Srdce je zvětšeno zejména u hypertrofické kardiomyopatie a dilatační kardiomyopatie. Stavy se mohou projevovat příznaky srdečního selhávání a závažných poruch rytmu. Kardiomyopatie mohou mít mnoho příčin, za asi nejčastější lze považovat alkoholizmus a některé virové infekce.

 

5. Chudokrevnost - Není-li těžká chudokrevnost léčená, způsobuje nedostatek kyslíku přetěžování srdečního svalu, který se snaží více pracovat ve snaze zajistit okysličení tkání a orgánů.

 

6. Amyloidóza - Toto onemocnění je způsobeno ukládáním abnormálního proteinu (amyloidu) do různých tkání v těle včetně srdečního svalu. Tyto tkáně se zvětšují a může být vážně narušena jejich funkce. Více informací najdete v příslušném článku.

 

7. Tekutina v osrdečníku - Vyskytne-li se tekutina v osrdečníku (běžně u zánětů osrdečníku), což je vak pokrývající srdeční sval, pak se může srdce zdát na rentgenu hrudníku zvětšené. Jde samozřejmě pouze o zdánlivé zvětšení, jak se následně prokáže při ECHO srdce.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů