Zonisamide je lék patřící do skupiny antiepileptik a jeho účinnou látkou je prakticky stejnojmenná sloučenina zonisamid.

 

Princip: Zonisamid je sloučenina s protiepileptickým působením, který se poněkud se odlišuje od ostatních antiepileptik. Tento mechanizmus není zcela přesně pochopen, ale předpokládají se změny koncentrace iontů (sodných a vápenatých) na membráně nervových buněk a dále dochází k ovlivnění neuromediátorového systému kyseliny gama-aminomáselné (GABA).

 

Využití: Zonisamide se využívá zejména k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Přípravek může být užíván samostatně nebo v kombinaci s jinými antiepileptiky.

 

Podávání: Zonisamide musí být vždy užíván dle doporučení ošetřujícího lékaře. Je vyráběn ve formě tobolek o síle 25-100 miligramů a běžná denní dávka dospělého člověka se většinou pohybuje mezi 100-500 miligramy. Celková dávka 500 miligramů za den by již neměla být překračována. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Zonisamide může ovlivňovat pozornost a působit tlumivě. Někteří uživatelé si stěžují na motání hlavy, změnu chuti k jídlu a různé nespecifické trávicí obtíže, poruchy citlivosti, otoky, sucho v ústech, bolesti hlavy, nervozitu a úzkost. Vzácně byly popisovány alergické reakce, které mohou být i poměrně těžké, rabdomyolýza a stav obdobný nebezpečnému neuroleptickému malignímu syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů