Zolsana patří mezi léky na spaní (hypnotika) a jeho účinnou látkou je sloučenina zolpidem.

 

Princip: Zolpidem účinkuje v mozku cíleně na konkrétní receptor pro sloučeninu GABA. GABA je zkratka pro gama-aminomáselnou kyselinu, která patří mezi tzv. neurotransmitery (sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami). GABA je svým účinkem tlumivý neurotransmiter a zolpidem tento tlumivý účinek posiluje.

 

Využití: Zolsana se podává při krátkodobé léčbě nespavosti, preparáty tohoto typu jsou poměrně často předepisovány u pacientů na lůžkových odděleních, kteří v cizím prostředí nemohou usnout.

 

Podávání: Preparát by měl být užíván dle doporučení předepisujícího lékaře a nikdy by neměl být užíván bez jeho vědomí. Zolsana se vyrábí ve formě 10 miligramových tablet a běžná dávka dospělého je jedna tableta večer užitá těsně před spaním. U starých lidí se doporučuje nasazovat dávku poloviční.

 

Nežádoucí účinky: Mezi nežádoucí účinky patří poměrně logicky nadměrná spavost, útlum, motání hlavy a bolesti hlavy. U starších lidí byla někdy pozorována zmatenost, poruchy paměti a halucinace. Přípravek by neměl být kombinován s alkoholem, může dojít k vzájemnému nebezpečnému zesílení účinku. Vzhledem k možnému vzniku návyku se nehodí k dlouhodobějšímu užívání!

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů