Zoleptil patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina zotepin.

 

Princip: Zotepin účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Zotepin působí zejména na dopaminové a serotoninové receptory, ovlivňuje nicméně i neuromediátorový systém noradrenalinu.

 

Využití: Zoleptil se využívá v léčbě některých psychotických stavů, jako je schizofrenie u dospělých lidí.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Zoleptil existuje ve formě tablet o síle 25-100 miligramů. Denní dávka závisí na stavu pacienta a konkrétní chorobě, ale obecně řečeno se u dospělého pohybuje mezi 75-300 miligramy denně.

 

Nežádoucí účinky: Zoleptil může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat spavost, únavu, útlum, změny osobnosti a poruchy spánku. Uživatelé si někdy stěžují na pocity sucha v ústech, bolesti hlavy a přírůstek na váze, mívají zvýšenou hladinu cholesterolu a zvýšené jaterní testy. U některých uživatelů se objevují změny v krevním obrazu, poruchy hybnosti (podobné Parkinsonově nemoci), sexuální poruchy (ztráta libida, impotence) a alergické reakce. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny účinku. Mezi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů