Zlomený zub patří mezi relativně běžné důvody návštěvy zubního lékaře. Zuby jsou tvořeny velmi tvrdou a odolnou tkání, ale existují určité chorobné stavy, které mohou jejich strukturu narušit a učinit je tak náchylné ke vzniku zlomenin.

Příčiny

Vlastní příčinou je buď úraz, což je typické pro lidi hrající kontaktní sporty (box, hokej, fotbal, apod.), nebo odlomení zubu při žvýkání potravy. I relativně tuhá sousta by sice zub neměla poškodit, ale pokud je zub nějakým způsobem narušený, může k tomu dojít. Vyšší riziko je u zubů postižených zubním kazem a u zubů, které již v minulosti prodělaly zubní zákroky (zubní výplně, zákroky na zubních kanálcích apod.).

 

Projevy

Odlomení zubu obvykle člověk lehce cítí, ale pokud není narušena zubní dřeň, tak zub nebolí. Při obnažení dřeně se samozřejmě objeví bolest zubu, která se zhoršuje při jídle a pití teplých, či studených nápojů. Při pohledu do úst je pak odlomené místo vidět.

 

Diagnostika

Přesnou diagnózu stanovuje zubní lékař, který by měl zhodnotit tíži nálezu a případně určit další příčiny odlomeného zubu (např. najít zubní kaz).

 

Léčba

Léčba závisí na tom, jak velký je odlomený kus, a zda je zbývající zub poškozen zubním kazem. Pokud po odlomení zůstávají přítomny na zbytku zubu ostré hrany, je možné je obrousit a chybějící úlomek je možné nahradit pomocí některých materiálů. U rozsáhlejších poškození je nutné vytvořit zubní korunku.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů