Kostrč je krátká kost na dolním konci páteře, která vznikla během vývoje spojením několika bývalých obratlů. Kostrč je zespodu napojena na křížovou kost, toto spojení je sice dost pevné, ale přesto zaručuje určitou omezenou pohyblivost. Zlomeniny kostrče mohou být značně nepříjemné a bolestivé.

 

Příčiny: Ke zlomeninám kostrče dochází obvykle při úrazech, zřejmě nejrizikovější je pád na tvrdou plochu s dosednutím na zadek, příkladem je pád dozadu na lyžích nebo na bruslích. Další příčinou jsou poranění kostrče při porodu, kdy je kostrč vystavena velkému tlaku při průchodu dítěte porodními cestami. Celkově jsou poraněním kostrče více ohroženy ženy, protože jejich pánev má poněkud jiný tvar než mužská a kostrč je více vystavena působení zevních sil. Kromě toho je vyšší riziko u lidí pokročilého věku trpících osteoporózou.

 

Projevy: Zlomená kost se projevuje bolestivostí v oblasti kostrče, což je místo, kde záda přecházejí v hýždě. Bolest se zhoršuje při usednutí a při vstávání ze sedu, postižený člověk si proto raději postojí. Vzhledem k blízkému anatomickému vztahu s konečníkem se může objevit bolest při odchodu stolice. U žen může být i značně bolestivý pohlavní styk.

 

Diagnostika: Diagnózu většinou stanovuje ortoped nebo chirurg na základě obtíží pacienta, fyzikálního vyšetření a provedení rentgenového snímku. Pokročilejší zobrazovací metody (např. CT vyšetření) spíše rezervujeme pro situace, kdy předpokládáme rozsáhlejší poranění.

 

Léčba: Zlomeniny kostrče většinou samy srostou a není potřeba žádná speciální terapie. Důležité je kostrč nepřetěžovat a sedět na měkkých podložkách, jinak se podávají léky proti bolesti. Chirurgické řešení je vyhrazeno jen pro výjimečné situace.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů