Skip to main content
 


Zlomená klíční kost

Zlomená klíční kost je relativně běžný typ poranění. Klíční kost si každý z nás dokáže snadno nahmátnout, je párová a na dané straně spojuje horní okraj hrudní kosti s lopatkou.

 

Příčiny

V drtivé většině jde o úrazy při pádech, autonehodách a kontaktních sportech. U novorozence může dojít ke zlomení klíční kosti během porodu.

 

 

Projevy

Podobně jako jiné zlomeniny je zlomenina klíční kosti bolestivá. Bolest se zhoršuje při pohybech v rameni, a proto jsou pohyby v rameni více, či méně omezené. Oblast klíčku (hrudník v místě klíční kosti) může být oteklá a teplá na pohmat, v okolí se mohou vytvářet modřiny. Vážnou komplikací může být narušení cév a nervů zásobujících příslušnou horní končetinu. Tento stav se projeví brněním dané končetiny, poruchami citlivosti a hybnosti, případně jejím ochladnutím a oslabením nebo vymizením pulsu.

 

 

Diagnostika

Diagnózu většinou určuje chirurg nebo traumatolog na základě pacientových obtíží a fyzikálního vyšetření. Diagnóza je potvrzena rentgenovým vyšetřením, u rozsáhlejšího poranění a komplikací může být nutné provedení CT vyšetření.

 

 

Léčba

Většinou postačí imobilizace (znehybnění) ramene a horní končetiny pomocí imobilizačního závěsu, doba imobilizace záleží na konkrétním případu a rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Po dobu léčby se podávají léky proti bolesti dle potřeby pacienta. Komplikovanější zlomeniny se řeší chirurgickým zákrokem, obzvláště pokud jde o otevřenou zlomeninu, nebo pokud se konce zlomené kosti od sebe příliš odchýlí.

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů