Zimnice jako příznak označuje pocit velmi nepříjemného chladu, kdy se člověk prostě nemůže zahřát. Kromě husí kůže se obvykle objevuje i svalový třes, který může dosáhnout podoby třesavky celého těla. Zimnice prakticky vždy souvisí s infekčním onemocněním a vysokou horečkou. Není to pravidlem, ale obvykle se jedná o bakteriální infekci.

 

Příčiny:

1. AngínaAngína je poměrně běžné infekční onemocnění mandlí. Jeho průběh nebývá většinou dramatický, u některých těžkých forem se nicméně mohou vyskytovat jak vysoké horečky se zimnicemi a třesavkou, tak silné bolesti v krku a bolesti při polykání.

 

2. Záněty žlučových cest – Jedná se o velice závažné stavy, které mohou bez správné léčby nemocného i usmrtit. Mezi trojici hlavních příznaků patří vysoké horečky se zimnicí a třesavkou, žloutenka a bolest v pravém podžebří.

 

3. Zápal plic – Rozsáhlejší zápaly plic bývají spojeny s horečkami, které mohou být doprovázeny i zimnicí. Dalšími příznaky bývá kašel, někdy i dušnost

 

4. Zánět ledvin – Bakteriální záněty ledvin (pyelonefritidy) mohou mít značně dramatický průběh. Kromě velmi vysoké horečky a bolesti v bedrech se objevují bolesti hlavy, zimnice a třesavka.

 

5. Malárie – Zimnice je neoddělitelným příznakem tohoto infekčního onemocnění vyvolaného prvokem známým jako Plasmodium. Tento prvok proniká do červených krvinek a záchvatovitě působí jejich rozpad, což je spojeno se záchvaty horečky a zimnice. Ve Střední Evropě se jedná o nemoc raritní. Více si přečtěte v příslušném textu.

 

Léčba: Kromě léčení základní nemoci (typicky pomocí antibiotik, či eventuálně antimalarik) můžeme léčit i zimnici a to snížením teploty. K tomu používáme tzv. antipyretika, což jsou nejrůznější nesteroidní protizánětlivé léky, z nichž velmi účinný je paracetamol. Musíme si také uvědomit, že při vysoké horečce člověk ztrácí tekutiny a musí být dostatečně hydratován.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů