Skip to main content
 


Zetovar

Zetovar je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje účinnou látku ezetimib (ta je obsažena i v léku Ezetrol) a atorvastatin (látka ze skupiny statinů). Zetovar můžeme zařadit mezi léky na snížení cholesterolu.

 

Princip: V tomto preparátu se kombinuje efekt obou účinných látek. Ezetimib snižuje vstřebávání cholesterolu ze střeva a atorvastatin snižuje jeho výrobu v organizmu. Lék proto účinně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 

 

Využití: Použití je velmi široké. Zetovar lze použít nejen u vysokého cholesterolu, ale i pacientů s onemocněním srdce, s anginou pectoris, pacientů po infarktech a ischemických mozkových příhodách, u nemocných s ischemickou chorobou dolních končetin a mnoha dalších.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, nicméně většinou se podává denně 1 tableta. Vyrábí se více podtypů preparátu, které mají stejnou dávku ezetimibu (10 miligramů) a liší se dávkou atorvastatinu (10-80 miligramů).

 

 

Nevýhody: Zetovar může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Z toho důvodu by po nasazení Zetovaru do medikace měly být pacientovi s odstupem několika týdnů zkontrolovány jaterní testy a koncentrace kreatinkinázy (enzym uvolňující se při poškození svalů) v krvi. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno vyšetřit kreatinkinázu ihned. Přípravek nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů