Zetovar je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje účinnou látku ezetimib a atorvastatin (látka ze skupiny statinů). Atozet můžeme zařadit mezi léky na snížení cholesterolu.

 

Princip: V tomto preparátu se kombinuje efekt obou účinných látek. Ezetimib snižuje vstřebávání cholesterolu ze střeva a atorvastatin snižuje jeho výrobu v organizmu. Lék proto velmi účinně hladinu cholesterolu v krvi.

 

 

Využití: Použití je velmi široké. Zetovar podáváme nejen u vysokého cholesterolu, ale i pacientům s onemocněním srdce, s anginou pectoris, pacientům po infarktech a ischemických mozkových příhodách, nemocným s ischemickou chorobou dolních končetin a mnoha dalším.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, nicméně většinou se podává denně 1 tableta. Vyrábí se více podtypů preparátu, které mají stejnou dávku ezetimibu (10 miligramů) a liší se dávkou atorvastatinu (10-80 miligramů).

 

 

Nevýhody: Zetovar může způsobit trávicí potíže a zvýšení jaterních testů. U malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno lék vysadit a vyšetřit hladinu kreatinkinázy (enzym uvolňovaný z poškozených svalů). Přípravek by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů