Zerit patří mezi antivirové preparáty (přesněji antiretrovirové) využívané v léčbě HIV a jeho účinnou složkou je sloučenina stavudin.

 

Princip: Stavudin v buňkách napadených virem zablokuje virový enzym známý jako reverzní transkriptáza, což naruší schopnost viru tvořit DNA a množit se.

 

Využití: Zerit se používá v terapii některých forem HIV infekce. Nejde o lék první volby a podává se spíše tehdy, když jiná terapie není k dispozici, nebo ji není z nějakého důvodu použít.

 

Podávání: Zerit se vyrábí v podobě tobolek o síle 15-40 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 30-40 miligramů léku 2x denně. Užívat lék bez doporučení zkušeného lékaře je zakázáno. Doba léčby má být co nejkratší.

 

Nevýhody: Zerit může způsobit řadu závažných vedlejších účinků. Poměrně často se objevuje poškození nervů (vznik polyneuropatií), trávicí obtíže, akutní zánět slinivky břišní, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti svalů, zvýšení jaterních testů a mnohé další. Velmi nebezpečné je při užívání léku zvýšené riziko laktátové acidózy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů