Zeota HCT je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – olmesartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.
 
Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s poklesem krevního tlaku.


Využití: Přípravek Zeota HCT používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Kombinovaný preparát je vhodný nikoliv jako první volba, ale spíš u již stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.



Podávání: Preparát Zeota HCT nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle od 20/12,5 do 40/25 miligramů (20-40 miligramů olmesartanu a 12,5-25 miligramů hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně, přičemž se obvykle zahajuje slabší verzí léku.
 
 
Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů