Zemplar je lék, který se používá k prevenci komplikací metabolizmu vápníku u dialyzovaných pacientů. Účinnou složkou přípravku je sloučenina parikalcitol.
 
Princip: Parikalcitol je látka analogická (chemicky obdobná) aktivní formy vitaminu D (ergokalciferol). Parikalcitol se v organizmu chová obdobně jako vitamin D. Snižuje tvorbu parathormonu (PTH) a tak tlumí jeho efekt na odvápňování kostí.
 
 
Využití: Zemplar se podává některým dialyzovaným pacientům k prevenci rozvoje sekundární hyperparatyreózy. Tato porucha metabolizmu vápníku je způsobena tendencí k poklesu vápníku v krvi u lidí s chronickým selháváním ledvin a snahou organizmu pomocí zvýšení aktivity parathormonu navyšovat množství vápníku odvápňováním kostí.
 
 
Podávání: Vždy záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Zemplar se vyrábí v podobě tobolek o síle 1-2 mikrogramy a běžná dávka pro dospělého je individuální. Obvykle se setkáváme s užíváním jedné tobolky 3-5x týdně. Kromě tobolek se lék vyrábí v podobě roztoku k nitrožilnímu podání (ideálně během dialýzy). Během terapie musí být pravidelně sledovaná hladina krevního vápníku.
 
 
Nevýhody: Zemplar může poměrně snadno způsobit zvýšení vápníku v krvi (hyperkalcémii) se všemi možnými komplikacemi včetně svalových křečí, brnění končetin a tendencí k poruchám srdečního rytmu. Popisovány byly i trávicí obtíže, bolesti hlavy, poruchy erekce a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů