Zánět hltanu se odborně označuje jako faryngitida. Jde o velmi nepříjemné, ale jinak v podstatě banální onemocnění, které asi zažil každý z nás.

Příčiny

V drtivé většině jde o důsledek nachlazení s infekcí sliznice nosohltanu některým z respiračních virů, které se přenáší vzduchem. Virová infekce oslabí obranu sliznice a může snadněji dojít ke vzniku nasedající infekce bakteriální, kdy nejčastějšími původci jsou streptokoky a hemofily. Ve vzácných případech mohou zánět hltanu vyvolat plísně, to je však typické spíše pro pacienty s oslabenou imunitou.

 

Projevy

Akutní zánět hltanu se projeví zvýšenou teplotou a bolestí v horní části krku, která se zhoršuje při polknutí. Bolest při polknutí je typicky palčivá a řezavá. Při pohledu do úst vidíme zarudnutí sliznice hltanu s překrvenými cévami a mnohdy i běložlutavým hlenem. U bakteriální infekce může být na sliznic přítomen hnis. V některých případech nahmatáme bolestivě zvětšené mízní uzliny na krku, to však není pravidlem. Kašel u prostého zánětu hltanu nebývá přítomen!

 

Diagnostika

Diagnózu určí často praktický lékař na základě vyšetření dutiny ústní pohledem (za pomoci baterky a špátle ke stlačení jazyka), přesnější vyšetření může provést lékař ORL (ušní-nosní-krční). O nasazení antibiotik nám může pomoci vyšetření CRP z krve a provedení výtěru z krku. Výtěr nám řekne, zda je v krku přemnožená určitá bakterie (eventuálně plíseň), a na jaká antibiotika je citlivá.

 

Léčba

Důležitý je odpočinek, dostatek teplých tekutin, antipyretika a případně různé lokální protizánětlivé látky a anestetika ve formě sprejů, bonbonů, nebo kloktadel. Krk je vhodné mít v teple, zavazovat ho a nenamáhat hlas. V případě podezření na bakteriální infekci (či při jejím potvrzení) se podávají antibiotika, při průkazu plísně podáváme protiplísňové léky (antimykotika).


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů