Záněty duhovky jsou odborně označovány jako iritidy. Duhovka (iris) se nachází v oku, je to onen barevný kroužek v jehož středu je černá zornice. Podle barvy duhovky pak říkáme, že má někdo modré, hnědé, zelené oči.
 
Příčiny
Záněty duhovky mohou být infekční i neinfekční. Infekční záněty mohou být virové, bakteriální, plísňové a parazitární (prvoci u histoplazmózy a toxoplazmózy). Poměrně časté je postižení duhovky v rámci oční formy pásového oparu. Z neinfekčních příčin může zánět duhovky vzniknout u některých chorob souvisejících s imunitou jako je revmatoidní artritida, psoriáza, sarkoidóza a Behcetova nemoc. Při vyjmenovávání příčin zánětu musíme myslet i na poškození duhovky působením mechanické síly a dráždivých chemikálií.
 
 
Projevy
Projevy akutního zánětu zahrnují bolest oka, zarudnutí oka, nadměrnou citlivost na osvit a rozmazané vidění. Pokud je zánět chronický, může způsobit řadu komplikací včetně rozvoje šedého zákalu, zeleného zákalu, vzniku nepravidelného tvaru duhovky (a tím pádem i nepravidelného tvaru zornice) a trvalé poruchy zraku.
 
 
Diagnostika
V případě podezření na zánět duhovky by měl být člověk vyšetřen očním lékařem, který diagnózu potvrdí a případně po zjištění příčiny nasadí odpovídající terapii.
 
 
Léčba
Terapie závisí na vyvolávající příčině. Infekční choroby se léčí pomocí antibiotik (případně antivirotik, antimykotik, apod. Podle vyvolávajícího činitele), které jsou často podávány lokálně v podobě kapek a mastí. Imunitou podmíněné neinfekční záněty mohou být léčitelné pomocí imunosupresiv. Pomocným lékem mohou být látky rozšiřující zornici ve formě kapek, protože rozšíření zornice a zúžení duhovky ulevuje při akutních obtížích.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů