Wilmsův tumor je nádorové onemocnění, které se vyskytuje typicky v dětském věku. Jedná se sice o zhoubný nádor, při včasné diagnóze se nicméně dá úspěšně vyléčit. Je nejčastějším dětským nádorem ledvin. Jméno má po německém chirurgovi Wilmsovi, který se jeho studiem zabýval již na počátku 20. století.

 

Příčiny: Nádor vzniká ze zárodečné tkáně ledviny. Přesná příčina jeho vzniku není známa, jedním z faktorů je zcela jistě genetika. To je podpořeno faktem, že Wilmsův nádor má někdy rodinný výskyt, a že často prokazujeme různé genetické abnormality, které riziko vzniku nádoru zvyšují.

 

 

Projevy: Nádor se zprvu nemusí projevovat vůbec, ale s postupným růstem se objeví i symptomy. Dochází ke zvětšení břicha nádorem, někdy se objeví i krev v moči. Dítě se může cítit celkově špatně, je zesláblé a ztrácí na váze. Narušení ledvinné tkáně může vést k vysokému tlaku.

 

 

Diagnostika: Nádorovou tkáň lze nahmatat při pohmatovém vyšetření břicha. Pojme-li lékař při tomto vyšetření podezření na Wilmsův tumor, nesmí již vyšetření pohmatem zopakovat a provést vyšetření pomocí zobrazovacích metod, např. ultrazvuk břicha. Pohmat totiž může způsobit narušení celistvosti křehké nádorové tkáně a rozšíření nádorových buněk po těle.

 

 

Léčba: Ideálním řešením je chirurgické odstranění postižené ledviny. V kombinaci s chirurgií se užívá i chemoterapie a ozařování. V případě včasné a dostatečně agresivní terapie jsou výsledky uspokojivé a mnoho dětí přežije. Přesto je nutné zdůraznit, že na Wilmsův tumor se i v době modrení medicíny umírá.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/wilms-tumor

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů