Není zcela správné mluvit o vodě v koleni, přesněji bychom měli mluvit o tekutině v kolenním kloubu. Ne vždy se totiž jedná o skutečnou vodu, může jít třeba o hnis nebo dokonce o krev. Příčiny objevení se tekutiny v koleni do značné míry souvisí s bolestmi kolene a článek věnovaný této problematice proto doporučuji přečíst také.

 

Kolenní kloub je jedním z nejsložitějších kloubů v těle. Samotný kloub je tvořen třemi kostmi - dolní částí kosti stehenní a horní částí kosti holenní, s nimiž zepředu sousedí třetí kost - čéška (patella). Kromě těchto kostí jsou v kolenním kloubu důležité zpevňující zkřížené a boční vazy a dva menisky. Menisky jsou chrupavčité útvary, které se nachází v prostoru mezi kostmi a pomáhají stabilizovat kloub. Kolem kloubu je vazivové kloubní pouzdro.

 

Příčiny

 

1. Neinfekční záněty - Do této skupiny spadá artróza, což je degenerativní proces postihující klouby. Dlouhodobé dráždění kloubních ploch může zvýšit produkci tekutiny a způsobit otok kloubu. Zánětlivé změny kloubů se mohou objevit i u dny a pak u prakticky všech autoimunitních nemocí jako je například revmatická horečka, reaktivní artritida, revmatoidní artritida a mnoho dalších. Je jenom málo autoimunitních nemocí, u nichž se otoky kloubů nemohou objevit.

 

2. Infekční záněty - Kloub může být přímo postižen bakteriální infekcí a v takovém případě mluvíme o hnisavém zánětu kloubu (septická artritida). Kolenní kloub je v takovém případě teplý, zarudlý, oteklý a výrazně bolestivý. Kromě těchto obtíží se obvykle objevuje schvácenost a horečka. Kromě toho se zánět kloubu a otok kolene typicky objevuje u Lymské boreliózy.

 

3. Úrazy - Úraz může způsobit reaktivní nadprodukci kloubní tekutiny nebo vyvolat zakrvácení do kloubu. Kolenní kloub je k úrazům poměrně citlivý a obsahuje hodně struktur, které mohou být poškozeny (vazy, kloubní pouzdro, menisky a kosti včetné čéšky).

 

4. Krvácivé stavy - Poruchy krevní srážlivosti mohou vyústit v nejrůznější komplikace včetně objevení se krve v kloubech.

 

5. Nádorová onemocnění - Pokud by se nádor vyskytoval v oblasti kolenního kloubu, pak by mohl způsobit zvýšenou tvorbu kloubní tekutiny a otok kolene. Řeč je zejména o zhoubné rakovině kostí a o dalších sarkomech.

 

 

Diagnostika

Člověk s tekutinou v koleni je většinou vyšetřen ortopedem. Fyzikální vyšetření bývá doplněno rentgenem a případně ultrazvukem kloubu. Kloub je možné nabodnout jehlou a tekutinu odsát. To vede k úlevě a navíc je možné získaný vzorek tekutiny poslat na další vyšetření. V případě potřeby je někdy doplněná artroskopie, která je sice invazivní, ale zase dává lékařům možnost řadu onemocnění kloubu přímo vyléčit. Pokud se zdá, že je přítomno systémové onemocnění, bývá pacient předán do další péče revmatologa.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů