Vitar Soda je volně prodejný přípravek, který se poměrně často užívá u některých interních pacientů. Účinnou složkou přípravku je hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3).

 

Princip: Hydrogenuhličitan sodný po požití neutralizuje žaludeční kyselinu. Kromě toho pomáhá doplnit chybějící hydrogenuhličitan u pacientů s metabolickou acidózou a tím upravuje jejich vnitřní prostředí.

 

Využití: Přípravek Vitar Soda je oficiálně určen pro jedince trpící pálením žáhy k rychlé úlevě. Kromě toho jej však najdeme v chronické medikaci pacientů, kteří trpí metabolickou acidózou, tj. překyselením organizmu metabolických příčin. Z toho důvodu užívá Vitar Sodu pravidelně například řada lidí s chronickým selháváním ledvin a podáván bývá i lidem s renální tubulární acidózou.

 

Podávání: Vitar Soda se vyrábí v podobě prášku a tablet. Při pálení žáhy je možné nárazově užít 1 kávovou lžičku prášku, nebo 1 tabletu. Je-li Vitar Soda užívána při metabolické acidóze, dává se přednost tabletové formě a užívá se cca 3-6 tablet denně.

 

Nevýhody: Vitar Soda nemívá prakticky žádné vedlejší účinky, i když po jejím požití nelze vyloučit neurčité trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů