Virtuální kolonoskopie je méně často využívaná vyšetřovací metoda, která slouží k diagnostice onemocnění tlustého střeva. Při popisu a hodnocení virtuální kolonoskopie se nevyhneme řadě srovnání s klasickou kolonoskopií.

 

Princip

Vyšetření probíhá na principu CT vyšetření střeva. Pacientovi je během vyšetřovacího zákroku do tlustého střeva přes konečník napuštěn plyn (většinou oxid uhličitý), střevo se rozepne a následně se provede CT vyšetření. Některá pracoviště provádějící virtuální kolonoskopii mají k dispozici počítačový software, který kromě klasických CT snímků umožní vytvoření velmi kvalitního 3D obrazu vnitřku tlustého střeva.

 

Příprava

Příprava musí být stejná jako před klasickou kolonoskopií. To znamená, že 5 dnů před vyšetřením by člověk mel držet speciální dietu s omezením vlákniny, slupek a zrníček. Den před vyšetřením je vhodná lehká snídaně a k obědu pouze cezený vývar. Odpoledne a večer se provádí prázdnění tlustého střeva pomocí pití prázdnících roztoků, nutný je současný zvýšený přísun tekutin.

 

Využití

Virtuální kolonoskopii můžeme využít v diagnostice větších polypů a rakoviny tlustého střeva. Vzhledem k nevýhodám vyšetření (viz níže) ji ovšem volíme v těch případech, kdy kompletní běžnou kolonoskopii nelze z nějakého důvodu provést. V budoucnosti bude možná virtuální kolonoskopie díky minimální invazivitě vyšetřením využívaným v preventivním screeningovém programu rakoviny tlustého střeva, ale v dnešní době tomu tak není.

 

Nevýhody

Vyšetření má oproti klasické kolonoskopii nevýhodu, že si lékař nemůže prohlédnout sliznici tlustého střeva na vlastní oči. Kolonoskopie navíc umožňuje odběr vzorků na histologické vyšetření, případně odstranění polypů. Virtuální kolonoskopie nic z toho neumožňuje. Pokud tedy virtuální kolonoskopie najde polyp, musí být následně provedena klasická kolonoskopie, aby mohl být odstraněn. Další nevýhodou je vystavení pacienta radiačnímu záření.

 

Výhody

Velkou výhodou je neinvazivnost a nebolestivost vyšetření. Klasická kolonoskopie je mnoha lidmi obávaná a skutečně nutno přiznat, že někdy může být nepříjemná. Hlavním problémem je tah střeva způsobený přístrojem a nafukování střeva vzduchem, což může být vnímáno bolestivě.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů