Vinpocetine [vinpocetin] je lék který patří mezi psychostimulační medikamenty. Jeho účinnou látkou je prakticky stejnojmenná sloučenina vinpocetin.

Princip: Vinpocetin má poměrně komplexní účinky, rozšiřuje krevní cévy, zlepšuje prokrvení mozku a zvyšuje spotřebu kyslíku mozkovou tkání. Předpokládá se i pozitivní vliv vinpocetinu na soustavu neuromediátorů (sloučeniny v nervovém systému přenášející nervové vzruchy).


Využití: Vinpocetine podáváme pacientům s mozkovými poruchami při zhoršeném okysličení mozku. Vhodnou indikací je vaskulární demence a Vinpocetin může být případně podáván i jako pomocný lék v období po proběhlé ischemické mozkové mrtvici.


Podávání: Vinpocetine se vyrábí v podobě tablet o síle 5 miligramů . Lék by měl být užíván dle doporučení lékaře a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta 3x denně.


Nevýhody: Vinpocetine má jen minimum vedlejších účinků. Někteří pacienti si stěžují na neurčité trávicí obtíže, sucho v ústech, motání a bolesti hlavy. Relativně vzácně se mohou objevit alergické reakce, které bývají omezené na kůži (svědivá vyrážka).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů