Vigil je lék, který je využívaný především v neurologii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina modafinil.

 

Princip: Modafinil působí stimulačně na některé části centrálního nervového systému, zlepšuje bdělost a zrychluje psychomotorické tempo. Zcela přesný mechanizmus účinku není znám, ale zdá se, že modafinil mění rovnováhu v systému neuromediátorů (sloučeniny přenášející nervové vzruchy v mozku).

 

Využití: Vigil je předepisován pacientům s narkolepsií, kteří trpí nadměrným denním usínáním a-nebo kataplexií (náhlé epizody těžké svalové slabosti).

 

Podávání: Vigil nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 100 miligramů a běžná denní dávka pro dospělého člověka je 200 miligramů. Tato dávka může být individuálně snížena, nebo zvýšena.

 

Nevýhody: Vzhledem k působení na centrální nervový systém může mít Vigil celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, pocitu sucha v ústech, nespavosti, nervozity, brnění končetin, bolestí hlavy a bušení srdce. Výjimkou nejsou ani změny psychiky, emoční labilita, neklid, podrážděnost, záchvaty úzkosti, zmatenost a další. U některých pacientů došlo při užívání ke zvýšení jaterních testů a vzniku alergických reakcí (leckdy těžké kožní reakce). Celá řada nežádoucích účinků si může vynutit předčasné vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů