Vigantol je preparátem, který obsahuje vitamin D. Podává se zejména malým dětem do jednoho roku života, podle názoru řady lékařů je však jeho význam ještě větší, než by se na první pohled zdálo.

 

Indikace: Základním důvodem podávání vitaminu D je jeho nedostatek a choroby spojené s řídnutím kostí. Z toho důvodu se podává kojencům do jednoho roku života jako prevence křivice a pacientům s osteoporózou a hypoparatyreózou. Podle nových poznatků ovšem určitým nedostatkem vitaminu D trpíme v našich zeměpisných šířkách skoro všichni, zejména v zimních měsících*. Vzhledem ke komplexnímu účinku vitaminu D v organizmu se jeho podávání během zimy považuje za vhodnou prevenci oslabené imunity a možná i nádorových onemocnění.

* Vitamin D jsme si schopni v našem organizmu vyrobit, ovšem je k tomu nutné sluneční záření dopadající na kůži. V letních měsících, pokud dostatečně chodíme ven, máme tedy vitaminu D relativně dostatek.

 

Podávání: Vigantol existuje ve formě oleje, který je uložen v malé lahvičce. Podává se ve formě kapek, které se mohou nakapat přímo do dutiny ústní nebo na lžičku mléka (u malých dětí). Dávkování se řídí doporučením lékaře, obecně se jedná o 1-2 kapky denně u dětí a cca 5-10 kapek u dospělých.

 

Nežádoucí účinky: Vitaminem D se lze i předávkovat, proto je k dostání na lékařský předpis. Někdy může teoreticky vyvolat trávicí obtíže, jako je zácpa a plynatost. Dlouhodobě vysoké dávky mohou způsobit hyperkalcémii (zvýšení koncentrace vápníku v krvi) se všemi jejími riziky.

 

Závěr: Vzhledem k rostoucímu zájmu lékařské vědy o vitamin D a o jeho nedostatek se zdá, že poroste význam podávání Vigantolu i v preventivní medicíně a v imunologii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů