Victoza [viktóza] je zajímavý lék, který se řadí mezi léky na cukrovku. Jeho účinnou složkou je sloučenina liraglutid.

 

Princip: Liraglutid je sloučenina svou strukturou velice podobná lidskému glukagon-like peptidu-1 (GLP-1). Díky této podobnosti dokáže liraglutid v organizmu stimulovat ve slinivce břišní tvorbu inzulinu a naopak tlumit tvorbu některých hormonů zvyšujících hladinu krevního cukru. Výsledkem je změna metabolizmu glukózy, pokles koncentrace cukru v krvi a mimo jiné i snížení tělesné váhy.

 

Využití: Victoza se používá u pacientů s cukrovkou 2. typu a může být podávána samostatně, s perorálními antidiabetiky, nebo s inzulinem.

 

Podávání: Victoza se vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje injekčně. Aplikace je přísně podkožní do oblasti břicha nebo předloktí pomocí speciálního pera, což je dost podobné podávání inzulinu. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 0,6 miligramů preparátu aplikovaných jednou denně.

 

Nevýhody: Victoza může po aplikaci vyvolat různé trávicí obtíže a zejména v kombinaci s perorálními antidiabetiky se mohou objevit hypoglykemické stavy. V některých případech byly popisovány poruchy štítné žlázy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů