Vertimed je lék předepisovaný zejména neurology, u starších pacientů se s ním setkáváme poměrně rutinně. Účinnou látkou je sloučenina betahistin.

 

Princip: Betahistin má vliv na drobné cévy ve vnitřním uchu, kde se nachází ústrojí sluchu a rovnováhy a pohybu. Uvolnění svaloviny těchto cév zlepší průtok krve a prokrvení vnitřního ucha.

 

Indikace: Vertimed se podává pacientům se závratěmi a s pískáním v uších, jistý efekt může mít i u poruch sluchu, které mají příčinu v oblasti vnitřního ucha. Udává se dobrý efekt preparátu na Meniérovu chorobu.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by neměl být Vertimed užíván. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 8-24 miligramů a obvyklá dávka u dospělého člověka jsou tři tablety denně. Přípravek se užívá dlouhodobě, efekt léku se může projevit až po řadě týdnů.

 

Nežádoucí účinky: Jsou výjimečné a kromě vzácných alergických reakcí se mohou objevit i trávicí obtíže. Nedoporučuje se podávání léku v těhotenství a u kojících žen.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů