Verogalid ER je lék ze skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi léky na vysoký tlak. Účinnou složkou léku je sloučenina verapamil.

 

Princip: Verapamil působí na iontové kanály pro vápník ve svalovině cévních stěn a v srdeční svalovině. Uvolňuje tyto svaly, roztahuje cévy, čímž snižuje krevní tlak a snižuje také sílu stahů (kontrakce) srdce. Může také zpomalit srdeční tepovou frekvenci.

 

Využití: Verogalid ER se díky svým účinkům užívá k léčbě vysokého krevního tlaku a navíc může díky snížení nároků srdce na kyslík pomáhat při angině pectoris. Lék má i jisté účinky na prevenci některých poruch srdečního rytmu. Vzhledem k níže zmíněným nevýhodám však nejde o až tak často předepisovaný preparát.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nemá být lék užíván. Verogalid ER se vyrábí v podobě tablet s pomalým uvolňování o síle 240 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka je jedna tableta denně.

 

Nežádoucí účinky: Verogalid ER může způsobit výrazné zpomalení srdeční frekvence (odborně bradykardii) a zejména v kombinaci s jinými léky způsobit výrazné snížení krevního tlaku se všemi důsledky (kolaps, motáním hlavy, selhávání srdce). Zejména kombinace s léky ze skupiny beta-blokátorů je z těchto hledisek nebezpečná a nedoporučuje se.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů