Verapamil je lék ze skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi léky na vysoký tlak. Účinnou složkou léku je stejnojmenná sloučenina verapamil.

 

Princip: Verapamil působí na iontové kanály pro vápník ve svalovině cév a v srdeční svalovině. Uvolňuje tyto svaly, roztahuje cévy, čímž snižuje krevní tlak a snižuje také sílu stahů (kontrakce) srdce. Může také zpomalit srdeční tepovou frekvenci.

 

Využití: Verapamil se díky svým účinkům užívá k léčbě vysokého krevního tlaku a může pomáhat snižovat nároky srdce na kyslík a tím pomáhat při angině pectoris, má i jisté účinky na prevenci některých poruch srdečního rytmu. Vhledem k jistým nevýhodám však nejde o běžně předepisovaný preparát.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, většinou se vzhledem ke krátkému poločasu účinku podávají 3 tablety denně, průměrná denní dávka preparátu je ve většině případů pod 360 miligramů denně.

 

Nežádoucí účinky: Verapamil může způsobit výrazné zpomalení srdeční frekvence (odborně bradykardii) a zejména v kombinaci s jinými léky způsobit výrazné snížení krevního tlaku se všemi důsledky (kolaps, motáním hlavy, selhávání srdce). Zejména kombinace s léky ze skupiny beta-blokátorů je z těchto hledisek nebezpečná a nedoporučuje se.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů