Venter je lék používaný u některých onemocnění trávicího traku. Účinnou látkou preparátu je sloučenina sukralfát.
 
Princip: Sukralfát obsahuje hliník, pokrývá sliznice trávicího traktu a působí jako ochranný film. Žádoucí je pokrytí různých míst, kde je slizniční kryt narušený (například vředy).
 
 
Využití: Venter lze použít jako doplňkový lék při onemocněních jako je žaludeční a dvanáctníkový vřed. Venter je schopen vřed sám vyléčit, ale trvá to poměrně dlouhou dobu. Z toho důvodu se podává spíše ke zlepšení účinku jiných účinnějších léků (např. blokátorů protonové pumpy) a k tlumení klinických obtíží jako jsou bolesti břicha vyvolané vředem. Venter může být kromě toho použit ke zmírnění příznaků refluxní nemoci.
 
 
Podávání: Venter se vyrábí v podobě tablet obsahujících 1 gram sukralfátu. Běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta užitá 4x denně. Obvykle se užívá 1 tableta před každým větším jídlem a 1 tableta na noc.
 
 
Nevýhody: Venter prakticky nemá žádné vedlejší účinky, i když při jeho užívání se mohou objevit neurčité trávicí obtíže a vyloučit nelze ani alergické reakce. Opatrnost je nutná pouze u pacientů s pokročilými formami selhání ledvin. U nich se totiž hliník obsažený v sukralfátu a vstřebaný do organizmu může začít hromadit v těle a způsobit problémy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů