Venter je lék používaný u některých onemocnění trávicího traktu. Účinnou látkou preparátu je sloučenina sukralfát.

 

Princip: Sukralfát obsahuje hliník, pokrývá sliznice trávicího traktu a působí jako ochranný film. Žádoucí je pokrytí různých míst, kde je slizniční kryt narušený (například vředy).

 

Využití: Venter lze použít jako doplňkový lék při onemocněních, jako je žaludeční a dvanáctníkový vřed. Venter je schopen vřed sám vyléčit, ale trvá to poměrně dlouhou dobu. Z toho důvodu se podává spíše ke zlepšení účinku jiných účinnějších léků (např. blokátorů protonové pumpy) a k tlumení klinických obtíží, jako jsou bolesti břicha vyvolané vředem. Venter může být kromě toho použit ke zmírnění příznaků refluxní nemoci.

 

Podávání: Venter se vyrábí v podobě tablet obsahujících 1 gram sukralfátu. Běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta užitá 4x denně. Obvykle se užívá 1 tableta před každým větším jídlem a 1 tableta na noc.

 

Nevýhody: Venter prakticky nemá žádné vedlejší účinky, i když při jeho užívání se mohou objevit neurčité trávicí obtíže a vyloučit nelze ani alergické reakce. Opatrnost je nutná pouze u pacientů s pokročilými formami selhání ledvin. U nich se totiž hliník obsažený v sukralfátu a vstřebaný do organizmu může začít hromadit v těle a způsobit problémy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů