Venoruton se řadí mezi léky podávané na nemoci žil a drobných cév. Účinnou látkou preparátu je sloučenina oxerutin.

 

Princip: Oxerutin je látka rostlinného původu, která je získávána z rostliny známé jako jerlín japonský. Oxerutin má poměrně komplexní efekt na krevní cévy, stabilizuje jejich stěny, zvyšuje jejich elasticitu a snižuje jejich propustnost.

 

Indikace: Venoruton se využívá v léčbě nemocí žil a drobných cév, zejména při příznacích chronické žilní nedostatečnosti a křečových žil. Můžeme ho nicméně nasadit i jako podpůrný lék u zánětů žil a u  hluboké žilní trombózy. Vzhledem k pozitivním účinkům na žíly lze lék podávat i k úlevě při hemoroidech.

 

Užívání: Záleží na doporučení lékaře. Venoruton se vyrábí v podobě tablet o síle 300 a 500 miligramů (silnější 500 miligramová verze se jmenuje Venoruton Forte) a běžná dávka pro dospělé jsou 2-3 tablety denně. Kromě tablet existuje Venoruton i jako gel, kterým se mohou masírovat dolní končetiny.

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky jsou výjimečné. Při užívání tablet nalačno se někdy vyskytují trávící obtíže a v tom případě se doporučuje přijímat lék s potravou. Gel může někdy vyvolat alergické reakce (svědění kůže, kopřivka), ale ty nebývají významné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů