Venitan je volně prodejný preparát, který obsahuje jako účinnou složku extrakt z plodů koňského kaštanu (aescin, flavonoidy, rostlinné glykosidy a další) v masťovém základu.

 

Princip: Aescin (a ostatní složky preparátu) účinkuje na stěny krevních žil, snižují jejich propustnost, zlepšují odtok žilní krve z dolních končetin, snižuje riziko vzniku otoků tkání a navíc působí lehce protizánětlivě.

 

Využití: Venitan je doporučován při onemocněních žil dolních končetin, jako je žilní nedostatečnost projevující se křečovými žilami, pocitem těžkých nohou, otékáním nohou, apod. Mast mimo jiné také zrychluje vstřebávání modřin.

 

Podávání: Venitan se vyrábí v podobě masti, kterou se na dolní končetiny (či na jiná místa kůže) nanášejí několikrát denně. Preparát by neměl přijít do kontaktu se sliznicemi a s očima.

 

Nevýhody: Venitan má jen minimum vedlejších účinků, které jsou navíc prakticky vždy nezávažné. Někteří uživatelé mohou mít po požití preparátu trávicí obtíže a vyloučit nelze ani vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů