Velphoro je lék používaný u některých pacientů s onemocněním ledvin, jeho účinnou složkou je železo ve speciální směsi oxyhydroxidu železitého, sacharózy škrobu.

 

Princip: Zmíněná speciální forma železa v přípravku má vysokou schopnost vázat ve střevě molekuly fosfátů a zabraňuje tak vstřebávání fosfátů do organizmu.

 

Využití: Hlavní využití má Velphoro u pacientů s pokročilým selháváním ledvin, kteří jsou dialyzovaní. Hlavním cílem užívání přípravku je snížení hladiny fosfátů v krvi. Zvýšená hladina fosfátů v krvi je potenciálně škodlivá, protože zvyšuje odvápňování kostí a způsobuje tzv. renální osteodystrofii.

 

Podávání: Dávkování závisí na rozhodnutí ošetřujícího lékaře (většinou nefrologa), bez jehož vědomí by preparát neměl být užíván. Velphoro se vyrábí v podobě žvýkacích tablet o síle 500 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 3 tablety denně.

 

Nevýhody: Poměrně často se objevují trávicí obtíže včetně nevolnosti, plynatosti, zvracení, bolestí břicha a zácpy. Závažné vedlejší účinky se u preparátu nevyskytují.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů