Valsacombi je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – valsartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a ke zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s následným poklesem krevního tlaku.

 

Využití: Preparát Valsacombi používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat dvě účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.

 

Podávání: Preparát Valsacombi nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 80/12.5 miligramů (80mg valsartanu + 12.5mg hydrochlorothiazidu) a nejsilnější dávka je 320/25 miligramů (320mg valsartanu + 25mg hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Kromě toho má hydrochlorothiazid poněkud negativní vliv na metabolizmus cukrů a u některých jedinců může způsobit rozvoj cukrovky 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů