Valdocef je antibiotikum ze skupiny cefalosporinů 1. generace a jeho účinnou látkou je sloučenina cefadroxil.

 

Princip: Cefadroxil narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

 

Využití: Valdocef lze použít na infekce horních cest dýchacích (včetně angíny, zánětu dutin, zánětu středního ucha) a u infekcí dolních cest dýchacích (chronické záněty průdušek a zápaly plic). Další možností využití jsou infekce močových cest včetně zánětů ledvin, infekce kloubů a hnisavé infekce kůže.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí předepisujícího lékaře. Valdocef existuje ve formě tablet o síle 500 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 500 miligramů 2x denně. Kromě tablet existuje lék i jako granule k přípravě suspenze, která se vypije.

 

Nevýhody: Obecné informace o nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal v tomto textu. U Valdocefu vznikají nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, nechutenství a další trávicí obtíže. Dalším nežádoucím efektem jsou alergické reakce. Velmi vzácně bylo po podání preparátu popsáno zvýšení jaterních testů, vznik hemolytické anemie (rozpad červených krvinek) a rozvoj pseudomembranózní kolitidy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů