Vainas HCT je kombinovaný preparát, který obsahuje tři účinné sloučeniny – valsartan patřící mezi sartany, amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů, a hydrochlorothiazid patřící mezi diuretika.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek všech tří jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a ke zvýšení výdeje tekutiny ledvinami. Důsledkem je snížení krevního tlaku.

 

Využití: Vainas HCT používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat tři účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.

 

Podávání: Preparát Vainas HCT nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 5/160/12,5 miligramů (5 mg amlodipinu + 160 mg valsartanu + 12,5 mg hydrochlorothiazidu) a nejsilnější dávka je 10/320/25 miligramů (10 mg amlodipinu + 320 mg valsartanu + 25 mg hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství se důrazně nedoporučuje. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. Hydrochlorothiazid může vyvolat ztráty iontů a způsobit rozvrat vnitřního prostředí. Dále může ovlivnit a zhoršit metabolizmus cukrů, což zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů