Unitropic je sloučenina používaná v očním lékařství. Nejedná se v podstatě o lék, ale spíše o  preparát pomáhající v diagnostice a terapii. Účinnou složkou přípravku je sloučenina tropikamid.

 

Princip: Tropikamid je látka, která patří do skupiny parasympatolytik. To znamená, že tlumí vliv parasympatického nervového systému, který ovládá celou řadu tkání včetně zornic. Vyřazením parasympatiku dochází k jejich rozšíření.

 

Využití: Unitropic se nejčastěji používá před vyšetřením oka očním lékařem, či před různými očními zákroky. Po kápnutí do vyšetřovaného oka dojde k rozšíření zornice a to výrazně zlepší kvalitu vyšetření.

 

Podávání: Unitropic se vyrábí v podobě očního roztoku, který se aplikuje přímo do cílového oka. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 kapka, přípravek nesmí být podán bez indikace lékařem.

 

Nevýhody: Unitropic na daném oku dočasně vyvolá rozmazané vidění. Kromě toho se po jeho aplikaci mohou objevit i celkové projevy, jako je pocit sucha v ústech, bušení srdce a bolesti hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů