Twynsta je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – telmisartan patřící mezi sartany a amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém. Telmisartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Amlodipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi. Opět díky tomu dochází k poklesu krevního tlaku.

 

Využití: Preparát Twynsta používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Hodí se spíše u pacienta, jehož krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a my chceme snížit množství užívaných tablet. Nižší množství předepisovaných tablet prokazatelně zlepšuje ochotu pacienta tablety užívat (tzv. zvýšení compliance).

 

Podávání: Twynsta nesmí být užívána bez doporučení lékaře. Preparát má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 40/5 miligramů (40mg telmisartanu + 5mg amlodipinu) a nejsilnější dávka je 80/10 miligramů (80mg telmisartanu + 10mg amlodipinu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů