Truflo je lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou látkou je sloučenina flutikason (flutikason-propionát).

 

Princip: Flutikason je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce na sliznici dýchacích cest včetně alergických reakcí.

 

Využití: Truflo má největší využití u plicní choroby známé jako astma k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení stavu s dušností a kašlem. Kromě toho se přípravek může využít i k léčbě CHOPN. Při akutním zhoršení obou zmíněných nemocí dáváme nicméně přednost spíše jiným preparátům.

 

Podávání: Přípravek Truflo by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí  v podobě suspenze, která se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru. Obvykle se inhaluje 2x denně  dávce 1-2 vdechů.

 

Nevýhody: Truflo může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích (včetně kvasinkových infekcí) a chrapot. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně méně pravděpodobné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů