Trobalt je moderní lék patřící do skupiny antiepileptik a jeho účinnou látkou je sloučenina retigabin.
 
Princip: Retigabin stabilizuje buněčnou membránu nervových buněk pomocí ovlivnění draslíkových kanálů na jejich povrchu. Tento účinek snižuje riziko vzniku epileptických záchvatů.
 
 
Využití: Trobalt se využívá k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Obvykle nejde o preparát první volby a většinou se podává v kombinaci s jinými antiepileptiky.
 
 
Podávání: Vždy záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék nikdy užíván. Preparát existuje ve formě tablet o síle 50-400 miligramů. Obvyklá dávka dospělého člověka je přísně individuální, úvodní dávka se pohybuje okolo 100 miligramů podávaných 3x denně a tato dávka se pomalu navyšuje.
 
 
Nevýhody: Trobalt má poměrně časté nežádoucí účinky v podobě ospalosti, změny nálad, motání hlavy, nervozity a bolestí hlavy. Poměrně často byly popisovány i trávicí potíže (bolesti břicha, nevolnost, zvracení, zácpa, nebo naopak průjmy). Méně často bylo popisováno zvýšení jaterních testů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů