Trittico AC [Tritiko Ácé] se řadí mezi často předepisované psychiatrické léky, patří do skupiny antidepresiv (přesněji řečeno tzv. SARI antidepresiva).Účinnou složkou preparátu je sloučenina trazodon.

 

Princip: Trazodon ovlivňuje v mozku systémy tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenosy vzruchů mezi nervovými buňkami. Trazodon kombinovaným účinkem posiluje serotoninový neuromediátorový systém, zvyšuje koncentraci serotoninumozku a díky tomu pak dochází ke zlepšení nálady. Kromě toho působí tradozon i lehce tlumivě, uvolňuje a uspává. 

 

Využití: Trittico AC se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, maniodepresivní psychóza, panická porucha a další úzkostné poruchy. Vzhledem k tlumivému efektu a absenci návykovosti je Trittico AC ideální bezpečný lék na spaní.

 

Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Dávkování u dospělého se většinou začíná jednou tabletou denně o síle 75 miligramů, kterou podáváme večer. Dávka se časem může opatrně zvyšovat.

 

Nevýhody: Trittico AC má poměrně hodně možných nežádoucích účinků, což je typické pro celou skupinu antidepresiv. Obecně jsem této problematice věnoval vlastní článek, který doporučuji přečíst.Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že antidepresivní účinek se objeví až za několik týdnů pravidelného užívání. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů