Trispan je lék, jehož největší využití je v ortopedii a revmatologii. Řadí se mezi kortikoidy a jeho účinnou látkou je sloučenina triamcinolon.

 

Princip: Triamcinolon je synteticky vyráběný glukokortikoid, který má vysokou protizánětlivou aktivitu. Díky utlumení zánětlivých procesů se hodí k léčbě zánětlivých neinfekčních onemocnění kloubů.

 

Využití: Trispan se podává k léčbě zánětlivých a degenerativních kloubních onemocnění, jako je např. revmatoidní artritida, artróza, juvenilní idiopatická artritida, neinfekční záněty šlach a bursitidy.

 

Podávání: Trispan se vyrábí v podobě suspenze v lahvičce určené k injekční aplikaci. Před aplikací se obsah lahvičky protřepe, natáhne do injekce a aplikuje do postiženého kloubu. Dávka se pohybuje od 2 do 20 miligramů a určuje ji ošetřující ortoped na základě obtíží, velikosti kloubu, věku a hmotnosti pacienta.

 

Nevýhody: Kortikoidy mají řadu celkových nežádoucích účinků (viz příslušný článek), ty jsou však v tomto případě díky lokální aplikaci relativně vzácné (nicméně nikoliv vyloučené).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů