Triamcinolon je lék, který je velmi často předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je stejnojmenná sloučenina triamcinolon. Některé formy triamcinolonu obsahují navíc i jiné účinné látky, o čemž si přečtete níže.

 

Princip: Triamcinolon patří mezi kortikosteroidy, při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů.

 

Využití: Triamcinolon je předepisován k léčbě celé řady kožních ekzémů a svědivých kožních zánětů. Efekt může lék mít i u některých forem lupénky.

 

Podávání: Triamcinolon smí být užíván pouze dle doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožního roztoku, emulze a masti a krému, které se nanášejí na postiženou kůži 1-3x denně. Je snaha léčbu provádět po co nejkratší dobu.

Existují i kombinované preparáty jako je Triamcinolon E a Triamcinolon S. Triamcinolon E je mast, která kromě triamcinolonu obsahuje ještě cloroxin, což je látka s protibakteriálním a protiplísňovým působením. Triamcinolon S je mast obsahující kromě triamcinolonu ještě kyselinu salicylovou, která změkčuje kůži a usnadňuje průnik kortikoidu do hloubky.

 

Nevýhody: Triamcinolon při dlouhodobějším podávání může poškozovat kůži, způsobit její vysušení a ztenčení, v místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je Triamcinolon aplikován po delší dobu, může jeho vstřebávání způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, o kterých si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů