Třesavka je nepříjemný příznak, který doprovází zejména horečnatá onemocnění. Pojďme si o ni říci něco bližšího. Třesavku již během života zažil skoro každý z nás, jedná se o vůlí nekontrolovatelný siný třes vyvolaný rychlými stahy příčně pruhované svaloviny.

Rychlé stahy svalů vyrábějí energii a při třesavce se uvolňuje tepelná energie. Z toho důvodu bývá třesavka reflexní odpovědí organizmu na pokles tělesné teploty, centrum řídící vznik třesavky se v mozku nachází v blízkosti hypotalamu. Třesavka obvykle nevzniká u novorozenců a malých dětí, což u nich ovšem vede ke snadnějším ztrátám tepla.

 

Příčiny

1. Podchlazení – Podchlazení je logickou příčinou třesavky. Nízká teplota tělesného jádra vede centrální nervový systém ke spuštění třesavky, aby si organizmus vyrobil tepelnou energii.

 

2. HorečkaZvýšená teplota vede také k třesavce. Důvodem je přenastavení mozkového centra pro vnímání teploty, kdy je i zvýšená teplota vnímána jako nedostatečná. Objevuje se pocit chladu, který někdy přechází do zimnice s třesavkou.

 

3. Septické stavySepse neboli otrava krve je situace, kdy infekční mikroorganizmy proniknou do krevního oběhu. Epizody zvýšení množství bakterií v krvi (bakteriémie) se projevují zimnicí a třesavkou, z toho důvodu jsou tato období ideální pro odběr hemokultur.

 

4. Malárie – Malárie je infekční parazitární onemocnění způsobené prvoky ze skupiny plazmodií. Během onemocnění dochází k epizodám rozpadu červených krvinek, což je doprovázeno silnou zimnicí a třesavkou.

 

5. Třesavka po celkové anestézii – Třesavka se objevuje v časném pooperačním období u některých jedinců po celkové anestezii (uspání). Důvodem je zřejmě vliv anestetik na centrální nervový systém a jeho vnímání teploty. Dojde k dočasnému „rozhození“ mozkových center a to bývá spojené s třesavkou.

 

6. Jiné příčiny – Třesavka může vzniknout například při narušení vnitřního organizmu z jiných příčin, osobně jsem viděl silnou třesavku v rámci anafylaktického šoku.

 

Diagnostika: U člověka s třesavkou je zejména nutné zjistit jeho tělesnou teplotu, abychom odlišili třesavku od podchlazení od třesavky při horečce. U horečky pak můžeme hledat vyvolávající příčinu.

 

Léčba: Léčba závisí na vyvolávající příčině, obvykle je nutné opatrně a pomalu zvýšit tělesnou teplotu u podchlazení, případně podat antipyretika u vysoké horečky.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.buoyhealth.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů