Trelema je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina lacosamid (lakosamid).

 

Princip: Lacosamid působí na nervové buňky v mozku, pomáhá stabilizovat membrány neuronů a tím snižuje jejich dráždivost (například pomocí vlivu na sodíkové kanály).

 

Využití: Trelema se využívá především k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Obvykle není lékem první volby, ale spíše se používá v kombinaci s jinými antiepileptiky.

 

Podávání: Dávkování preparátu Trelema se musí vždy řídit doporučením ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Přípravek je vyráběn ve formě tablet o síle 50-200 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 100-300 miligramů 2x denně, přesné dávkování nicméně záleží na věku a stavu konkrétního pacienta. Kromě tablet se přípravek vyrábí i jako sirup a jako roztok určený k nitrožilnímu podání v podobě infuze.

 

Nevýhody: Přípravek Trelema je relativně dobře snášen a vážnější nežádoucí účinky jsou spíše vzácné. Lék může ovlivňovat pozornost, působit tlumivě, zhoršovat paměť a snižovat chuť k jídlu. Někdy způsobuje nevolnost s možným zvracením, nechutenství, motání hlavy a rozmazané vidění.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů