Toxoplazmóza je infekční parazitární onemocnění, jehož četnost výskytu je zřejmě značně podceňovaná, a které se častěji objevuje u chovatelů koček. Povězme si o toxoplazmóze něco bližšího.

 

Příčiny: Příčinou je infekce parazitickým prvokem známým jako Toxoplasma gondii. Tento prvok často postihuje kočky a může se šířit pomocí vajíček vyučovaných do kočičí stolice. Tato stolice může kontaminovat řadu potravin, ze kterých se následně nakazí člověk. Postižena mohou být i jiná zvířata (prasata, ovce aj.) a infekce se může na člověka přenést konzumací jejich masa, pokud není dostatečně tepelně upravené. Mezi lidmi se nemoc obvykle nepřenáší, může nicméně dojít k přenosu z těhotné ženy na plod.

 

Projevy: Toxoplazmóza probíhá u většiny nakažených bezpříznakově. To znamená, že výskyt v populaci je mnohem vyšší, než by se mohlo zdát. U některých jedinců vzniká po nákaze akutní forma toxoplazmózy, která se projevuje poměrně nespecificky zvýšenou teplotou, celkovou nevůlí, bolestmi hlavy a případně zvětšením mízních uzlin. Projevy mohou být výrazně silnější a dramatičtější u lidí s oslabenou imunitou, u kterých může dojít i k úmrtí.

Zcela speciální problematikou je akutní toxoplazmóza v těhotenství, kdy prvoci mohou napadnout tkáň plodu a vyvolat předčasný porod nebo dokonce potrat. Kromě toho se mohou po porodu u dítěte objevit různé poruchy vývoje, mentální retardace a poruchy smyslů.

Po skončení akutní fáze infekce často přejde do chronické formy, která je již prakticky bezpříznaková. Parazit je sice v těle přítomen, ale nezpůsobuje žádné obtíže. Existují nicméně teorie, že chronická toxoplazmóza může mít lehký vliv na psychiku nositele a lehce ovlivňovat jeho chování a emoce (vyšší egoismus, zvýšená sexualita, snížený pud sebezáchovy se sklonem riskovat a tak podobně). Další zajímavou teorií je, že ženy s chronickou toxoplazmózou mají po otěhotnění procentuálně výrazně vyšší šanci, že se jim narodí syn.

 

Diagnostika: Přítomnost toxoplazmy může být potvrzen vyšetřením některé z tělních tekutin, obvykle jde o sérologické vyšetření krve (možné je i vyšetření mozkomíšního moku získaného lumbální punkcí nebo plodové vody získané při amniocentéze).

 

Léčba: Základem léčby toxoplazmózy jsou některá antibiotika, na která je prvok citlivý. Léčí se prokázaná akutní onemocnění s příznaky a akutně infikované těhotné ženy.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů