Torze (uskřinutí) vaječníku je jedním z akutních stavů v gynekologii. Vaječník je, jak jistě všichni víme, základní pohlavní orgán ženy. Je párový a slouží k uchovávání a uvolňování ženských pohlavních buněk, vajíček.

 

Příčiny: Příčinou tohoto stavu je otočení vaječníku kolem své osy tak, že dojde k zaškrcení přívodného tepenného zásobení. Jedná se o stav velmi podobný torzi varlete. Vaječník se ocitá bez kyslíku a přívodu živin. Někdy vznikne uskřinutí bez patrného vyvolávajícího faktoru, jindy (zejména u mladých dívek) může předcházet sportovní výkon (hráčky basketbalu, volejbalu apod.). Celkově lze ale říci, že vyšší riziko vzniku uskřinutí má vaječník patologicky změněný - například vaječník s cystou, či vaječník postižený nádorem.

 

Projevy: Základním projevem je prudká a náhle vzniklá bolest břicha, která je lokalizovaná spíše v podbřišku na straně postiženého vaječníku. Stav bývá doprovázen nevolností a zvracením.

 

Diagnostika: Udělat správnou diagnózu je velmi obtížné. Nutné je vyšetření chirurgem a gynekologem, krevní náběry a ultrazvuk břicha (při kterém se někdy podaří prokázat zhoršený či nulový průtok krve do vaječníku). Žádné z těchto vyšetření nám ovšem nemusí dát žádnou konkrétní odpověď. Diagnóza se proto mnohdy učiní až při diagnostickém laparoskopickém zákroku, který se tak následně změní v zákrok léčebný.

 

Léčba: Je nutné provést laparoskopický výkon, při kterém se uskřinutý vaječník uvolní a případně několika stehy zafixuje, aby se situace nemohla opakovat. Je-li přívod krve do vaječníku přerušený po příliš dlouhou dobu, může dojít k odumření jeho tkáně a v takovém případě se při chirurgickém zákroku vaječník odstraní.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů