Torecan [torekan] je lék, který patří mezi léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou je sloučenina thiethylperazin.
 
Princip: Thiethylperazin působí na centrální nervový systém, tlumí pocit nevolnosti a snižuje nepříjemné pocity související s motáním hlavy.
 
 
Využití: Torecan je poměrně běžně využívaný preparát ve většině situací, které se projevují nevolností, zvracením a motáním hlavy. Zahrnujeme sem úrazy včetně otřesu mozku, nemoci krční páteře, onemocnění trávicího traktu, stavy po chirurgických zákrocích prováděných v celkové anestézii, nevolnost při léčbě nádorových chorob, u migrén, u kinetóz, apod.
 
 
Podávání: Torecan smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék existuje v podobě tablet o síle 6.5 miligramů, ale spíš dáváme přednost podávání Torecanu v podobě injekčního roztoku nebo čípku (tablety totiž mohou být při nevolnosti vyzvraceny).
 
 
Nevýhody: Torecan může snižovat pozornost a vyvolat ospalost. Po jeho užití by člověk neměl řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti vyžadující pozornost. Relativně vzácné se mohou objevit mimovolní pohyby a záškuby svalů, bolesti hlavy, otoky a pokles krevního tlaku s kolapsem. V některých případech se objevilo zvýšení jaterních testů a kožní alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů