Theraflu je lék běžně předepisovaný u nachlazení a infekcích dýchacích cest, jeho účinné látka jsou sloučeniny paracetamol, guaifenesin a fenylefrin-hydrochlorid.
 
Princip: Paracetamol je zajímavá látka, která blokuje v organizmu enzym zvaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je důležitá pro správný průběh zánětlivých reakcí, vnímání bolesti a zvýšení tělesné teploty. Paracetamol má velmi podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý. Guaifenesin uvolňuje svalovinu, působí lehce tlumivě a zlepšuje odkašlávání hlenů. Fenylefrin snižuje otok nosní sliznice a zlepšuje dýchání nosem.
 
 
Využití: Theraflu podáváme u infekcí horních dýchacích cest s horečkou, zahleněním a pocitem plného nosu jako jsou infekční rýma a záněty hltanu.
 
 
Podávání: Theraflu se vyrábí v podobě volně prodejného sirupu. Běžná dávka u jinak zdravého dospělého člověka je jedna odměrka o objemu 30 mililitrů podávaná při obtížích 3-4x denně. Přípravek by neměl být užíván déle než tři dny.
 
 
Nevýhody: Theraflu obsahuje paracetamol, který může poškodit játra. Proto by neměl být přípravek užíván ve vyšších dávkách než je doporučeno a navíc by neměl být kombinován s jiným léky obsahujícími paracetamol. Kombinace s alkoholem je zakázána taktéž. Předávkování paracetamolem může teoreticky způsobit selhání jater, v běžných dávkách u zdravých lidí toto naštěstí nehrozí. Guajfenesin obsažený v přípravku může někdy způsobit ospalost a svalovou slabost, fenylefrin může vyvolat bolesti hlavy a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů