Telzir je lék, který patří mezi antivirové preparáty (antivirotika)  a jeho účinnou složkou je sloučenina fosamprenavir.
 
Princip: Fosamprenavir se v těle přemění na sloučeninu amprenavir a ta dokáže v lidských buňkách napadených některými viry zablokovat proteázu HIV viru (enzym štěpící bílkoviny na produkty využitelné pro tvorbu nových virových částic). Důsledkem je narušená schopnost viru se množit.
 
 
Využití: Telzir se využívá v léčbě některých forem infekce HIV a bývá součástí určitých terapeutických režimů v kombinaci dalšími léky. Pokud by byl lék podáván samotný, existuje zvýšené riziko vzniku virové rezistence (odolnosti) vůči léčbě.
 
 
Podávání: Telzir se vyrábí v podobě tablet o síle 700 miligramů a kromě toho i v podobě perorální suspenze. Přesná dávka je vždy individuální, stanovuje ji ošetřující lékař a bez jeho doporučení lék nesmí být užíván.
 
 
Nevýhody: Telzir může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, motání hlavy, kožní vyrážky, nechutenství a další. Poměrně často bylo při terapii pozorováno zvýšení jaterních testů a zvýšení hladiny cholesterolu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů