Taptiqom je lék, který často předpisují oční lékaři. Účinnou složkou tohoto preparátu jsou sloučeniny tafluprost a timolol.

Princip: Tafluprost je látka, která je analogem jednoho prostaglandinu. Svým účinkem zvyšuje odtok nitrooční tekutiny, čímž snižuje nitrooční tlak. Timolol je beta-blokátor, který se ovšem v tomto případě nepoužívá z důvodů léčby srdečních onemocnění a vysokého tlaku, ale k léčbě očních onemocnění. Po nakapání do oka snižuje nitrooční tlak. Účinek obou sloučenin se sčítá.


Využití: Taptiqom je předpisován očními lékaři pacientům se zeleným zákalem, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku. Lék je spíše preparátem druhé linie, tj. předepisuje se spíše lidem, u nichž mají běžné přípravky nedostatečný efekt, nebo je nelze použít.


Podávání: Taptiqom smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka je 1 kapka do postiženého oka denně, ideální dobou aplikace je večer. Přesný způsob aplikaci popíše předepisující lékař.


Nevýhody: Taptiqom by mohl způsobit podráždění oka s bolestí a zarudnutím krátce po aplikaci, to však rychle přejde. Někdy si uživatelé stěžují na vysychání spojivek a nepříjemný pocit cizího tělesa v oku. Timolol obsažený v přípravku může po vstřebání do těla u některých lidí ovlivnit srdce a způsobit bradykardii nebo příliš silný pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů